Sad Zaścianki – naturalność, lokalność, ręczne Wytwórstwo z poszanowaniem natury.

Sad Zaścianki

Sad

Każde jabłko jest przez nas doglądane, nie ma tu miejsca na przypadkowość. W otoczeniu lasów w ciszy i skupieniu, każdego dnia wykonujemy prace porządkowe, pielęgnacyjne.

Sad w Zaściankach prowadzony jest w trybie biodynamicznym, a więc zgodnie z rytmem przyrody. Wspomagamy naturalne procesy – nie stosujemy środków chwastobójczych, pozwalamy roślinom rosnąć wśród drzew, przez co wabimy więcej dzikich pszczół i innych zapylaczy. Z resztek organicznych (zeschnięte trawy, odcięte niepotrzebne pędy jabłoni) tworzy się naturalny kompost, który użyźnia glebę. Unikamy pestycydów, nie barwimy jabłek – oddajemy to w ręce natury.

Odmiany uprawiane: Rubin, Honeycrisp, Jonagored, Fuji Beni Shogun, Gloster, Cortland, Ligol, Lobo, Pinova.

Butelki zarówno soków jak i octów są szklane i ciemne, aby produkt zachował jak najwyższą wartość odżywczą. Butelki są bez naklejek, aby można je było łatwo poddać recyklingowi. Karton jest szary, bez nadruków z farby drukarskiej i folii.

Zdjęcia do pobrania można znaleźć tu >>

Sok – czemu taki wyjątkowy?

Unikalny, świeżo tłoczony sok jabłkowy na zamówienie to absolutna bomba zdrowotna: zawiera dużą ilość błonnika, witaminę C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, A, Retinol, E, D, K, β-Karoten, likopen, naturalnie występujące cukry oraz mnóstwo minerałów.

Jabłka pomagają w odchudzaniu – oczyszczają organizm z toksyn, wzmacniają zęby, zapobiegają miażdżycy, chronią przed zawałem. Żaden inny owoc nie zawiera tak prozdrowotnych właściwości. Zalecane jest spożywanie przynajmniej 2-ch jabłek dziennie!

Jesteśmy dumni z tego, że nasz sok jest absolutnie naturalny – powstaje bez dodatku cukru czy wody. Specjalnie dobrana mieszanka jabłek pozwala na otrzymanie wyjątkowego smaku. Tłoczony na zimno, tzw. cold press, tradycyjną prasą. Większość prac wykonywana jest ręcznie, dzięki czemu otrzymujemy produkt najwyższej jakości.

Soki są pasteryzowane. Dostępne są w butelkach o pojemności: 330 ml, 500 ml, 750 ml oraz w opakowaniu kartonowym “bag in box” o pojemności 3 litrów.

Soki będą dostępne na tyle, na ile pozwoli wielkość zbioru w danym roku. Nie produkujemy ich „na zapas”, a tłoczymy na bieżąco.

Ocet jabłkowy – eliksir dla zdrowia i urody

Ocet jabłkowy znany od starożytności jako doskonały eliksir oczyszczający i leczniczy. Zawiera wiele cennych składników w istotny sposób wspierających witalność i zdrowie. Łagodny, przyjazny dla żołądka kwas octowy odtruwa organizm i uwalnia go od chorobotwórczych drobnoustrojów.

Posiada wspaniałe właściwości – pobudza przemianę materii, poprawia ukrwienie i przyśpiesza proces samooczyszczania się organizmu. Wpływa pozytywnie na koncentrację, poprawia pamięć.

Ocet jabłkowy wpływa korzystnie również na urodę – poprawia ukrwienie skóry oraz pobudza jej czynności. Jest bogaty m.in. w potas, który odpowiada za prawidłową pracę naczyń krwionośnych. Pomaga utrzymać piękną i zdrową cerę. Pozytywnie wpływa na stan zębów i dziąseł.

Ocet wytwarzany w Sadzie Zaścianki, jest unikalny i wyjątkowy, ponieważ upływa co najmniej 6 miesięcy od początku fermentacji octowej, do momentu rozlania w butelki (metoda Orleańska). Ocet jest dojrzały i osiąga pełnię smaku i maksymalną ilość mikro i makro elementów. Dla porównania, octy produkowane masowo powstają w specjalnych maszynach a proces jest sztucznie przyśpieszany i trwa zaledwie kilka dni (!).

Ocet jest niefiltrowany, powstaje z soku tłoczonego na zimno (z ang. ten rodzaj octu nazywa się to apple cider vinegar, spotykany skrót ACV). Bez dodatku cukru czy wody. Dostępny w butelkach 250 ml i 500 ml.

Ocet pasteryzowany – pasteryzacja w temperaturze 60 stopni, powoduje zatrzymanie procesu fermentacji octowej, ale najważniejsze właściwości są zachowane. Smaki zapach pozostają bez zmian.

Idealnie nadaje się do sałatek, galarety i marynat.

Ocet niepasteryzowany, żywy ocet z matką octową – zawiera najwięcej dobroczynnych substancji, dzięki obecności matki octowej (zaczyn).

Będzie się pięknie rozwijał z biegiem czasu, zmieni również barwę na ciemniejszą.

Z biegiem czasu pojawi się również matka octowa (mająca delikatną strukturę galaretki), jest to naturalny proces cały czas zachodzącej fermentacji octowej. Można ją zebrać i wyrzucić, lub wykorzystać jako starter do samodzielnej produkcji octu np. z malin.

Żywy Ocet jest idealny do sporządzenia Powerdrink-a, Oxymel-a. Warto go trzymać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, nie musi to być lodówka.

Jesteśmy obecni na targach – na naszym fanpage’u umieszczamy wszystkie informacje co, gdzie i kiedy.

Stacjonarnie możesz kupić soki:

Sam Żoliborz ul. Rydygiera 9c, Warszawa,

Kawiarnia Kawowiec, ul. Elbląska 39, Warszawa

Jaglanka Zdrowa Żywność, ul. Mickiewicza 48/101, Białystok,

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.sadzascianki.pl oraz śledzenia nas na FB i Instagramie

Naszym motto jest zdanie, które kiedyś przeczytałam w The Economist odnośnie rynku jabłek i cydu w Polsce „ When drinking is a national duty”.

Przydatne przepisy:

Powerdrink doktora Jarvisa

2 łyżeczki octu jabłkowego, 2 łyżeczki miodu na szklankę letniej wody.

Miód powinien się całkowicie rozpuścić.  Pic codziennie rano na czczo.

Połączenie octu jabłkowego z miodem tworzy prawdziwą bombę witamin i minerałów – wpływa na poprawę metabolizmu, poprawę kondycji skóry i włosów.

 

Oxymel zwany też „Fire Cider”

Składniki:

1/2 szklanki świeżo startego korzenia imbiru

2 średnie cebule, posiekana

10 ząbków czosnku, pokruszonych lub posiekanych

1 papryczka jalapeño, posiekana

1 cytryna, pokrojona w plastry (można nawet dać 2 cytryny)

gałązka rozmarynu

1 Łyżka kurkumy w proszku lub 2 łyżki świeżo startego korzenia kurkumy

niefiltrowany ocet jabłkowy

potem:

1/4 szklanki miodu lub do smaku

Dodać imbir, cebulę, czosnek, papryczki jalapeño, cytrynę, rozmaryn, kurkumę do szklanego słoika.

Wlać ocet jabłkowy do słoika, aż wszystkie składniki zostaną całkowicie przykryte, a ocet dotrze do górnej części słoika. Wszystkie składniki muszą zostać zalane octem.

Górę słoika zakryć pergaminem, agrowłókniną  lub ręcznikiem kuchennym i zabezpieczyć szczelnie gumką recepturką. Można nakryć zakrętką, ale zapach będzie się wydobywał ?

Przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu przez 4-6 tygodni, pamiętając o wstrząsaniu słojem przez kilka sekund każdego dnia.

Po miesiącu odcedzić, wlewając ocet do czystej butelki. Dodać miód do smaku i mieszać, aż się rozpuści.

Przechowywać w zamkniętej butelce w chłodnym, ciemnym miejscu.

Możesz wzbogacić przepis z opcjonalnymi dodatkami, takimi jak: cynamon, goździki, pomarańcza czy grejpfrut.

Aby wzmocnić odporność pij 1 łyżkę dziennie, podczas przeziębienia warto zwiększyć do 2-ch łyżek.

Pomaga również na kaca, możesz dodać do sosu pomidorowego oraz fajnie podbija smak zupy pomidorowej.

Marynata do mięsa:

½ szklanki brązowego cukru

3 ząbki czosnku przeciśnięte przez prasę

1 ½ łyżeczki soli

3 łyżki musztardy

¼ szklanki octu jabłkowego

3 łyżki soku z cytryny

6 łyżek oliwy z oliwek

Mięso marynujemy przez kilka godzin, marynata nadaje mięsu kruchości i soczystości.

Sad Zaścianki z nagrodą KUKBUK Poleca!

Certyfikat KUKBUK Poleca jest symbolem uczciwego i sprawdzonego produktu/miejsca najwyższej jakości.  „W konkursie KUKBUK Poleca wyróżniamy tych, dla których praca ludzkich rąk to wartość nadrzędna i nie zysk jest najważniejszy, a uczciwość i jakość.”

Sad Zaścianki otrzymał wyróżnienie w kategorii „W płynie bez procentów” – napoje bezalkoholowe.

Z nieukrywaną satysfakcją przedstawiamy uzasadnienie jury: „Za soki tłoczone nie na zapas, ale na indywidualne zamówienie, za ich prawdziwy smak niezmącony wodą i cukrem, a także za biodynamicznie prowadzony sad”.